ניקיונות פסח – איך מתמודדים?

נקיונות פסח, ניקיונות פסח, ADHDהמסורת של ניקיונות פסח היא חוצת תרבויות וחברות ומאפיינת חילונים, דתיים, מסורתיים וחרדים, כל אחד מטעמיו הוא, בין אם כדי לבער חמץ ובין אם בשביל הניקיון השנתי שאנשים עושים. ניקיונות הפסח מייצרים לחץ לא מועט אצל אנשים רבים, ואנשים מוצאים עצמם נכשלים מול הצורך בניקיונות, במיוחד דתיים ומסורתיים שחווים חוויה של כישלון בעקבות כך.

המשימה של ניקיונות פסח וביעור החמץ מורכבת ממשימות רבות ומצריכה הכנה מראש, והיא מכילה בתוכה הרבה מאוד פעולות. למשל, ניקיון כל החדרים, ארונות, מקלחות, תיקים, הגעלת כלים, הורדת כלי פסח מהארונות וכד'. לאנשים שיש קושי בהתארגנות או ניהול זמן או שסובלים מדחיינות, מצב זה הוא מצב עתיר לחצים, שמצד אחד עלול לגרום לקיפאון וקושי לבצע את המטלות – מצב המייצר מצוקה, ומצד שני, תפקוד לא יעיל וכתוצאה מזה הם מוצאים עצמם כמעט ולא מוכנים לקראת ליל הסדר, או מגיעים לליל הסדר מותשים בעקבות המאבק הקשה במשימה המורכבת הזאת.

כיצד להתמודד עם הניקיונות?

  • להכין רשימה אסוציאטיבית של כל הפעולות שיש לבצע. לאחר מכן כדאי לארגן את הרשימה על פי תחומים. למשל: ניקיון חדרים; ניקיון מטבח; בישול וקניות; הכנות לליל הסדר וכד'.
  • מעבר חוזר על הרשימה ובחירת התחומים שעליהם אפשר לוותר. למשל, אצל דתיים, ביעור החמץ הוא הדבר העיקרי בפסח ולכן כדאי להשקיע את כל המשאבים בביעור החמץ, אבל לא חייבים לנקות חלונות, רשתות ודלתות, או לרחוץ קירות. חשוב שכל אחד יעשה את סדרי העדיפויות שלו ויוותר על הדברים הפחות חשובים לו לרגע זה. חלק מהמטלות ניתן לדחות לאחר הפסח וכך להוריד מהעומס.
  • בתוך הרשימה של הפעולות החיוניות, ערכו לעצמכם רשימה של אנשים שיכולים לעזור, מתוך בני המשפחה (ילדים, בן/ת זוג, משפחה מורחבת). ואיזו מטלה תטילו על כל אחד מהם. למשל, חלוקה במטלות הבישול בין האורחים; הסרת כבסים מהחבל – הילדים; וכדומה.
  • להחליט על סדר הגיוני של ביצוע המטלות. למשל, יתכן שאפשר להתחיל את הניקיונות שבוע או שבועיים קודם, באזורים בבית שבהם אף אחד לא משתמש. אחר כך לנקות מדפים של ארונות שלא בשימוש יומיומי ולסגור אותם. כלומר, להשאיר לרגע האחרון רק את הדברים החיוניים לחג עצמו.

גורם נוסף שעלול להוות קושי הוא המוצפות או הקריסה של האמיגדלה. המוצפות מאפיינת בעיקר אנשים עם הפרעות קשב וריכוז, שאינם מסוגלים לראות את המטלות בצורה אורכית, כלומר לאורך זמן. הם רואים את כל המטלות בבת אחת וחווים קריסה שדומה לשיתוק של ממש, בדומה לקריסת מרכזיה של טלפונים לאחר אסון רב נפגעים, שגורם לאלפי אנשים להתקשר בבת אחת.

כדי לצאת מהקיפאון יש להגיד למוח "עכשיו אני עושה רק מטלה אחת – מנקה אבק", אחרי שכבר מתחילים לנקות, כבר הרבה יותר קל להמשיך, כי בעצם הבעיה היא להתחיל והיא זו הגורמת לדחיינות. כאשר מתחילים במטלה אחת, מוציאים את המוח מהקיפאון ומחזירים אותו למצב של תפקוד.

במצב של קושי ומצוקה, ניתן גם לפנות לייעוץ נקודתי וקצר מועד אצל מאמן אישי, שיעזור לכם לארגן את הניקיון בזמן ובצורה מאורגנת.