OCD או הפרעת קשב?

ד"ר דני דרבי ויעל לב, מרכז קוגנטיקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי

ילדים ומבוגרים רבים מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב ומקבלים טיפול להפרעה זו. במקרים רבים האבחנה נכונה וטיפול משפר משמעותית את התפקוד ואיכות החיים. אולם, לעיתים מדובר ב"תחפושת", כלומר, למרות שהסימפטומים נראים כהפרעת קשב, מדובר למעשה על מצב שונה לגמרי וטיפול בו כהפרעת קשב לא יעזור ועלול אף להזיק. אחד המצבים המרכזיים שיכול להיראות כהפרעת קשב היא הפרעה הנקראת OCD (הפרעה טורדנית כפייתית).

OCD מאופיינת במחשבות טורדניות, ספקות חוזרים לגבי תחומים שונים וביצוע פעולות כפייתיות (טקסים) שנועדו להרגיע את הסובל מההפרעה. כשהטקסים ניכרים לעין (למשל ניקיון כפייתי, בדיקות רבות או חזרה על פעולות) קל יחסית לזהות שמדובר בהפרעה זו. אולם קיימות צורות פחות גלויות, שחלק מהן עלולות לפגוע משמעותית ביכולת הריכוז של הסובל מהן, לגרום לו להיראות מנותק או שקוע בעולמו הפנימי ולפגוע בתפקודו בלימודים או בפעולות יומיומיות אחרות בצורה הגורמת לו להיראות כסובל מהפרעות קשב וריכוז.

דוגמאות לביטויים של OCD שיכולים להיראות כהפרעת קשב

 

קריאה וכתיבה חוזרות. בצורה זו של OCD האדם מרגיש שהוא חייב לקרוא שוב משפטים שקרא או למחוק ולכתוב שוב את שכתב. פעולות חוזרות אלו יכולות לנבוע ממקורות שונים, למשל תחושה של האדם שלא הבין את הכתוב או שהוא לא זוכר (למרות שבפועל בהחלט יכול להיות שהוא הבין וזוכר מצוין), חשש שאם לא יחזור על הפעולה יקרה משהו איום, פחד שכתב דבר שגוי או פשוט תחושה מציקה שהוא משתחרר ממנה רק כשהוא חוזר על הפעולה. כמובן שחזרה על פעולות אלו פוגעת בהספק ועלולה להוביל לפגיעה בלימודים או בתפקוד בעבודה.

מחשבות טורדניות וטקסים מחשבתיים. אצל חלק מהסובלים מההפרעה הטקסים מתבצעים בתוך הראש, למשל על ידי העלאת מחשבה חיובית כשעלתה במוחם מחשבה שמאיימת עליהם. המחשבות הטורדניות והטקסים המחשבתיים יכולים להתקיים חלק נכבד מהזמן, גם כשהאדם עסוק בפעולות אחרות, ולהקשות מאוד על הריכוז. כל זאת מלווה ברגשות קשים ואינטנסיבים כמו חרדה או אשמה. כך למשל, סטודנט יכול לנטרל מחשבות מאיימות בזמן שיעור הדורש ריכוז רב וכתוצאה לאבד את המרצה ולפגר בחומר. קל להבין איך התמודדות פנימית כזאת במקביל לשיחה או בזמן שיעור יכולה לפגוע קשות ביכולת הריכוז והאדם יראה "מעופף" או לא מרוכז.

שאלות אישור. "מה?", "לא הבנתי" ושאלות או אמירות תכופות אחרות בסגנון זה יכולות לגרום לאדם להיראות לא מרוכז או מתקשה להבין. לעיתים הדבר נכון, אולם שאלות אלו יכולות לנבוע גם מתחושה פנימית מציקה של האדם שלא שמע או הבין נכון או מדחף לשמוע את דברי האדם השני שוב.

רשימות כפייתיות. אנשים אלו מרגישים צורך לחזור ולארגן שוב ושוב את הלו"ז שלהם, בין אם על ידי שימוש ביומן או אמצעי ניהול זמן אחר, או על ידי סידור פנימי חוזר של פעולות עתידיות. העיסוק ברשימות ותכנונים הוא כל כך אינטנסיבי שלרוב הוא פוגע ביכולת להוציא את התוכניות לפועל והתפקוד נפגע משמעותית.

איטיות כפייתית. חזרה על פעולות, פרפקציוניזם קיצוני, עומס של מחשבות טורדניות, טקסים מחשבתיים וביטויים נוספים של OCD יכולים להאט את התפקוד בצורה ניכרת. איטיות זו יכולה להיראות כהפרעת קשב.

ספקות לגבי הזיכרון או ההבנה. חלק מהסובלים מ-OCD  מטילים ספק לגבי תכונות אישיות שלהם. למשל חוששים כי הזיכרון שלהם נפגע, כי אינם חכמים מספיק או כי יכולת ההבנה שלהם לקויה. הם יכולים להשקיע מאמצים רבים כדי לשנן במדויק משפטים ששמעו, להתאמץ לזכור את החומר בעל פה, או לעשות לעצמם מבחני זיכרון רבים. כתוצאה, יכולתם להבין את התמונה הגדולה ולהגיב באופן תואם עלולה להיפגע.

קשיים באבחון OCD ה"מתחפש" להפרעת קשב

 

הקושי הראשון באבחון הוא הסתרה או חוסר ידיעה של האדם הסובל מההפרעה: חלק מהסובלים ממנה אינם מודעים לכך שמדובר ב-OCD וחושבים שיש להם קשיי זיכרון, הבנה או ארגון, כך שגם אם הם ישאלו על החוויה שלהם הם יתארו אותה בדרך שתשמע כהפרעת קשב. כשהתפקוד שלהם יפגע חלקם יאחזו ביתר עוז באסטרטגיות טקסיות (למשל יערכו רשימות מדוקדקות יותר, יקדישו מאמץ רב יותר לשינון), דבר שיגדיל את הפגיעה. גם אם האדם יודע שמחשבותיו טורדניות ולא הגיוניות, לא תמיד הוא ידע במה מדובר, יחשוב שמשהו בו פגום, ויתאמץ להסתיר זאת מהסביבה.

הקושי השני הוא, כאמור, שלא תמיד אפשר לראות את הסימפטומים של OCD מבחוץ והם יכולים להיראות כמו הפרעת קשב. כיום המודעות להפרעות קשב גבוהה מהמודעות להפרעה טורדנית כפייתית, ולכן במקרים אלו סביר להניח שהבירורים יהיו בכיוון זה.

מה הנזק באבחנה שגויה?

 

טיפול פסיכולוגי או אימון להפרעות קשב מלמדים אסטרטגיות המאפשרות להתמודד בצורה טובה יותר עם הקשיים הנובעים מההפרעה.  אצל אנשים המבצעים רשימות כפייתיות או מטילים ספק בזיכרונם אסטרטגיות אלו עלולות להגביר את הכפייתיות ולהפחית את הביטחון שלהם בעצמם. גם הטיפול התרופתי בהפרעות קשב המתבסס על תרופות מעוררות כמו ריטאלין או קונצרטה עלול להחריף את המחשבות הטורדניות והכפייתיות.

איך אפשר לדעת אם מדובר בהפרעת קשב או OCD?

 

בשלב הראשון, ניתן לבצע שאלונים ממוחשבים לצורך אבחון OCD ולאבחון הפרעות קשב אם התיאורים שלעיל תקפים, או שיש סיבה אחרת לחשוד שאולי לא מדובר בהפרעת קשב אלא בקושי אחר, רצוי לפנות לאבחון פסיכולוגי שיבחן את התמונה המלאה. אבחון זה כולל ראיון על ידי פסיכולוג, מבחנים ממוחשבים לבדיקת קשב וריכוז (כגון MOXO או TOVA), שאלונים למילוי עצמי ובמידת הצורך שימוש בכלים נוספים (כגון מידע מבני משפחה או מורים, או מבחנים פסיכולוגים מקיפים). אבחון זה מאפשר לדעת מאיזה קושי או קשיים האדם סובל, ולהתאים את תוכנית הטיפול היעילה ביותר לקשיים אלו.