שיפור הזיכרון בעזרת אומגה 3

מאת: גיא בן צבי

הקדמה

אומגה 3

אומגה 3 איננה חומר אלא תכונה של שומנים בלתי רוויים, ממש כשם שבלונדיני איננו חומר אלא

תכונה של שיער. כמו אומגה 3 יש גם אומגה 6 ואומגה 9, המקבילים לשיער שחור, בלונדיני וג`ינג`י. ישנן חומצות שומן רבות שהן אומגה 3, הן ממקור צמחי והן מהחי. האומגה 3 החיונית לאדם, אשר מקורה בעיקר בשמן דגים, מתחלקת לשתי חומצות שומן חיוניות: EPA- ו-DHA. כאשר חומצות שומן אלה נמצאות ביחס אופטימלי של 1:2 לטובת EPA יש להן השפעה מיטיבה על תפקודי המוח המתבטאים למשל ביכולת קשב וזיכרון טווח קצר תקינים.

כותב מאמר זה, גיא בן צבי, מנכ"ל ובעלים של חברת אומגה 3 גליל- לחיות ללא תרופות. את החברה שלי הקמתי בעקבות מסע ההחלמה של בני מתסמונת "חשוכת מרפא", תסמונת טורט, שלוותה בהיבטים נוירו-פסיכיאטריים קשים. טיפלתי בבני בעזרת אומגה 3 במינונים גבוהים והטיפול הצליח! כיום אני מתמחה בנושא של אומגה 3 והקשר לבעיות זיכרון, קשב, דכאון ותופעות נוירו-פסיכיאטריות. מוזמנים לקרוא וליצור קשר.

גילוי נאות: כל האמור להלן מבוסס על מיטב הניסיון והידע שברשותי. אינני רופא ולא מטפל. השימוש בהמלצותיי יעשה בשיקול דעת ובאחריות המשתמש.

תפקיד האומגה 3 במוח – כימיה על קצה המזלג

במוחנו עוברים מיליארדי מסרים כימיים וחשמליים בשנייה. המסרים הללו עוברים בין קצות תאי העצב באזור הנקרא סינפסה. תשדורת חשמלית וכימית עוברת מסינפסה לסינפסה ומעצבת את הפעילות הקוגניטיבית והנפשית שלנו. אומגה 3 היא מרכיב חיוני בממברנת הסינפסה, המאפשר העברת מידע בין הסינפסות בצורה סדירה.

במידה ואין מספיק אומגה 3 מסוג EPA ו DHA אזי תופסת את מקומם חומצת שומן מסוג חומצה ארכידונית (אומגה 6). לחומצה ארכידונית פעילות הפוכה לעומת EPA ו DHA- היא משבשת את התקשורת הכימית בין העצבים בסינפסה וגורמת לתגובה דלקתית אוטואימונית במוח במקרי קיצון.

אומגה 6 נפוצה מאד בתזונה הישראלית- דגנים, תירס, שמנים צמחיים נפוצים, ובשר בעלי חיים שאכלו מזונות כאלו, כולם מכילים כמויות עצומות של אומגה 6 ומעט מאד אומגה 3. מזונות המכילים אומגה 3 מסוג EPA ו DHA נדירים על שולחננו: דגים שמנים או בשר בע"ח שניזונו מעשב. לכן לרבים מאיתנו יש עודף אומגה 6 ומחסור באומגה 3.

האבולוציה של הקשב והזיכרון

החומר הכימי העובר בין הסינפסות במוח ואחראי על יכולת הזיכרון שלנו הוא הורמון בשם 'דופמין'. דופמין, הנקרא גם "הורמון הציד", אחראי על שתי תגובות הקשורות מבחינה אבולוציונית ליציאה לציד:

  • ריכוז ומיקוד למשך זמן ארוך- יכולת חיונית לשלב החיפוש, המארב, וכינון כלי הנשק אל הציד בסבלנות.
  • פעולה מוטורית מתפרצת- פעילות גופנית מתפרצת מכוונת מטרה, כאשר על הציידים להגיב בפעולת התקפה מהירה וקצרה לצורך מימוש הציד.

כיום פעילויות המארב והצייד הוחלפו בשקידה על לימודים ותגובות חברתיות קבוצתיות. לכן אפשר להבין מדוע מחסור בדופמין בסינפסות גורם בימינו לשתי בעיות:

  • קושי בריכוז וזיכרון, ללא תנועה, לפרק זמן ארוך. אצל ילדים ופעוטות זה יתבטא בקפיצה ממשימה למשימה בגלל הצורך בגירוי מתמיד אצל ילדים
  • קושי בפעילות גופנית מוכוונת מטרה כולל ספורט קבוצתי.

פתרונות למחסור בדופמין

מתילפנידט – (ריטלין) ונגזרותיו הינו תרופה ממריצה המגבירה את פעילות הדופמין במוח, ואכן הוא משפר מצד אחד את יכולת הריכוז לטווח ארוך ומצד שני משפר את יכולת הפעילות מכוונת המטרה כמו משחקי ספורט ועבודת צוות. החיסרון של פתרון זה הוא שהילד נמצא במצב של קרב מתמיד ולכך מתלוות תופעות הלוואי הקשורות במצבי קרב כאשר האדרנלין גבוה, כגון חוסר תאבון , עצירת צמיחת הגוף, התנהגות אגרסיבית, הפרעות שינה, הפרעות רגשיות, הפרעות עיכול, הפרעות נוירולוגיות והתנהגותיות. במקרי קיצון אף מדווחת התנהגות אובדנית.

אומגה 3 – אומגה 3 אינה מגבירה את הדופמין אלא מונעת את המחסור בדופמין על ידי כך שהיא מסדירה את המעבירות של ממברנת תא העצב בסינפסה, כך שהדופמין יעבור במידה הנכונה. באותה הזדמנות אומגה 3 מסדירה את המעבירות של יתר ההורמונים מעבירי-העצב כמו סרוטונין, הממלא תפקיד חשוב בדיכאון ובכך מונעת את הצורך בתרופות מגבירות סרוטונין.

מינון אומגה 3

השפעת אומגה 3 על הדופמין והסרוטונין היא אינדיבידואלית וקשורה במשקל הגוף ובמידת המחסור הקיים במאגרי האומגה 3 ברקמת השומן בגוף. מסיבה זו בהמלצות השימוש שלי אני ממליץ על טווח רחב של מינונים. המלצות השימוש מבוססות על הניסיון שצברתי בעשור האחרון, וכן על הספרות המדעית הקיימת על הקשר בין אומגה 3 להפרעות כגון קשב וריכוז, זיכרון, דכאון וחרדה וכיו"ב. למציאת המינון המומלץ, טיב ההשפעה ומשך הזמן הצפוי, ניתן להיכנס למחשבון המינונים באתר אומגה 3 גליל.

שילוב עם תרופות

על פי ניסיוני ניתן לשלב אומגה 3 עם תרופות לקשב וריכוז אך מומלץ לעשות זאת בהדרגה. בדרך כלל האומגה 3 תגביר את פעילות התרופה  מכיוון שהיא "מרפאת" את הממברנה בסינפסה. זהו המקום בו מתבצעת התקשורת העצבית של המוח ובו נוצר מחסור בדופמין, העומד בשורש התופעות של חוסר קשב וזיכרון. זהו המקום עליו פועלות גם התרופות הממריצות. כאשר הממברנה מתחילה לתפקד "כרגיל" בזכות הרכב חומצות השומן שבה, תרופה ממריצה עלולה להיות ב"מינון יתר". במקרה כזה מומלץ להפחית בהדרגה את מינון התרופה, עד כדי הפסקה, כמובן בהתיעצות עם הרופא המטפל או הפסיכיאטר שרשם את התרופה. באומגה 3 גליל פיתחנו פרוטוקול תזונתי להפסקת תרופות פסיכיאטריות בעזרת תזונה. על רגל האחת הפרוטוקול כולל את הצעדים הבאים:

  1. תוספת של אומגה 3 משמן דגים ביחד עם ויטמין E
  2. הורדת סוכר ועמילן בצורה משמעותית
  3. הורדת מזון מעובד וביחוד שומן צמחי טרנס
  4. הפחתה הדרגתית ואיטית של התרופה הפסיכיאטרית

הנכם מוזמנים ליצור קשר עם אומגה 3 גליל אם ברצונכם להשתמש בפרוטוקול אומגה ולשלב אומגה 3 במינון אפקטיבי עם תרופות לקשב וריכוז.

חמצון- קירור וויטמין E

אחת התכונות של אומגה 3 היא נטייה לחמצון. אומגה 3 מתחמצנת פי 100 יותר מהר מאומגה 6 (שמן תירס, חמניות, סויה, שומשום, חריע וכו') ופי 100 יותר מהר מאומגה 9 (שמן זית שמן אבוקדו). חמצון הינו תהליך כימי אשר הורס את המולקולה והופך אותה לבלתי-פעילה. על מנת לעכב את חמצון האומגה 3 אנו דואגים ל:

  • אחסנת המוצר בקירור. תנאי הקור והיובש במקרר במהלך חודשי האחסנה מעכבים באופן משמעותי את תהליך החמצון ולכן מאפשרים לנו לקבל מקסימום חומר פעיל בכמוסה של אומגה 3 משמן דגים.
  • שילוב עם ויטמין E- לאנשים עם קשיי קשב או זיכרון יש לעיתים קרובות עומס מחמצן גבוה בדם. מחסור בנוגדי חמצון יגרום לחמצון האומגה 3 בדם וימנע ממנה להגיע ליעדה במוח וביתר איברי הגוף. נוגד החמצון האפקטיבי ביותר עבור אומגה 3 הוא ויטמין E מסוג אלפא טוקופרול טבעי (לא סינטטי!) אלא אם כן האדם אוכל כמויות גדולות של זרעים (שקדים אגוזים בוטנים וכו') ועלים ירוקים, סביר שיהיה מחסון בוויטמין E.

השפעה צפויה של אומגה 3 משמן דגים

רגיעה ושיפור מצב הרוח הן ההשפעות הראשונות הצפויות ועשויות להופיע תוך שבועיים שלושה. שיפור יכולות קשב וזיכרון יופיעו מאוחר יותר, בדרך כלל תוך 4-8 שבועות. תהליך הפסקת תרופה פסיכיאטרית אחת, כמו ריטלין, לוקח בדרך כלל כ 3 חודשים מכיוון שהעלייה באומגה איטית ולכן גם ההשפעה עלולה לקחת זמן רב.

סיפורים אישיים

עדויות על הצלחה בקשב וזיכרון עם אומגה 3 ניתן למצוא בעמוד סיפורים אישיים .

בהצלחה בלימודים,

גיא