יום העצמאות – איך תעברו את היום הזה בשלום?

דגל ישראל, יום העצמאותמזה שנים רבות שיום העצמאות הפך ליום הפיקניק והמנגל הלאומי. עם ישראל, בהמוניו, על נשותיו וטפיו, יוצאים לפארקים ולגנים. הנפנוף והאש הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהתרבות והנוף של יום העצמאות.

במשפחות עם הפרעת קשב, יום זה עלול להתחיל, להמשיך ולהסתיים בכי רע.

מדוע יום העצמאות עלול להיות ליום קשה ומאתגר עבור משפחות עם הפרעת קשב?

קשיי התארגנות וניהול זמן

קשיים אלו מאפיינים הן את ההורים והן את הילדים. אצל הילדים, הקשיים מתאפיינים בהתארגנות בבוקר, הם לא מצליחים לקום מהמיטה, מתנגדים להתלבש ולהתארגן, רבים עם אחיהם ועם ההורים, מוסחים על ידי צעצועים, תוך כדי התארגנות ועוד.

בקשיים דומים נתקלים גם ההורים או אחד מהם. יציאה מהבית ליום פיקניק כזה דורשת התארגנות מורכבת: הכנת מים, הכנת מזון ואריזתו, כיסאות, שולחנות, כוסות, צלחות וסכו"ם ועוד ועוד… הורים המתקשים בהתארגנות, ימצאו עצמם מוצפים מריבוי המטלות ולעתים קרובות המוצפות גורמת להם ל"שיתוק" ממשי שמשמעותו חוסר יכולת לפעול. במצב כזה הם עומדים חסרי מעש ומבולבלים, המשימות לא מבוצעות והמצב גורר, כמובן, ביקורת כלפיהם ומריבות בבית.

לחץ

כמות הכעסים עולה בתוך הקן המשפחתי. הקושי הזה גורם לאיחורים, במיוחד כאשר קובעים עם חברים ועם המשפחה המורחבת והיא מייצרת כל היום רגשות של כעס וחוסר סבלנות וסובלנות מכיוון האחרים.

כיצד מומלץ להתמודד?

להכין ערב מראש כמה יותר מהציוד הנדרש על מנת לא להתעכב למחרת בבוקר, לעזור לילדים להתלבש ולהתארגן. אפשר להכין את הבגדים יום קודם ולסדר את הבית כדי להפחית גירויים.

 

אימפולסיביות וחוסר מודעות לסכנות

אלו הן שתי לקויות המאפיינות הפרעת קשב. התנהגות כזו עלולה לגרום אף לאסונות. האימפולסיביות מאופיינת בהתנהגות לא מרוסנת ללא תכנון וללא חשיבה על ההשלכות האפשריות של ההתנהגות. כשמדובר בעיסוק באש, אנשים עם הפרעת קשב עלולים לסכן את עצמם ואת ילדיהם.

על מנת למזער ככל האפשר סיכונים אלו, רצוי מאד לחשוב מראש על הבעיות העלולות לצוף ופתרונות בטיחותיים. למשל, האש נחלשה וצריך להוסיף גחלים. הפתרון – לא לשפוך נפט, אלא להדליק מנגל נוסף, או ללבות את הגחלים עם נייר, עם חומר בערה וכדומה.

 

התפרצויות כעס

לחלק מהאנשים עם ADHD יש נטייה להתפרצויות כעס. הם נוטים לפרש מצבים חברתיים כהתנהגות שמכוונת נגדם, להעליב אותם, לפגוע בהם, להשפיל אותם וכדומה. התפרצויות הכעס מעכירות את האווירה, מייצרות מתח מיותר ולפעמים אף "מפוצצות" את כל המפגש ואת החג כולו.

על מנת להימנע מזה, מומלץ לחשוב מראש על מצבים עתירי כעס, שהרי המצבים הללו חוזרים על עצמם מדי שנה, מדי חג בכל מפגש משפחתי או חברתי. למשל: אני אדליק את האש ואיציק יגיד… ויוסי יעיר לי על הבשר ואז אני אתפרץ. הפעם כשאהיה מוכן לשיח הזה, אני בוחר לא להגיב, ללכת הצידה, לתת להם לצלות את הבשר וכדומה…

בברכת יום עצמאות שמח ורגוע!