כיצד מתמודדים עם פחדים לקראת לידה?

כיצד מתמודדים עם פחדים לקראת לידה

מאת: ד"ר זיוה שגיא

קראתי רשימה של המלצות לפעולות לקראת לידה. היו שם המלצות כמו: קנו את הציוד ההכרחי, כדאי להכין אוכל מבושל ולהקפיא במנות,  כדאי להכין מספרי טלפון של יועצת הנקה,  רצוי לארגן חדר לתינוק,  התכוננו לימים שאחרי, קראו חומרים ושאלו שאלות, מומלץ מאוד לרכוש מנשא….. ועוד ועוד – זוהי רק תחילתה של הרשימה. מרוב מילים והמלצות הרגשתי מוצפות ורעש עצום במחשבות.

אחד הרעשים הכי קשים הם רעשי הסביבה. המשפחה, החברים, ההורים, החברות לעבודה… ומה ששומעים בעיקר זה, בלה, בלה, בלה…. היוצרים בלבול ושאלות של מה נכון, מה לא נכון, למי להקשיב, מה יהיה בבחינת "עשה" או "אל תעשה"???… ולכן, הקשיבו רק לאנשים הקרובים אליכם ביותר ואשר עליהם אתם סומכים.

לפני כשנתיים רופא ילדים בכיר מל את נכדי. לאחר ברית המילה הוא השיא עצה לכלתי: "זרקי את כל ספרי ההורות שיש לך בבית. היפטרי מכל המומחים וטפלי בילד לפי השכל הישר שלך…" נכון, זוהי המלצה קיצונית, אך המסר העיקרי: הורים – בראש ובראשונה פעלו על פי האינטואיציות ההוריות.

כיצד מומלץ לפעול?

הכינו מראש רשימות של ציוד שכדאי לרכוש לפני הלידה, קנו ציוד הכרחי ותו לא. בדרך זו תמנעו מעצמכם הוצאות מיותרות. את כל השאר ניתן לארגן על פי הצרכים המידיים. למשל, רק אם יש בעיות הנקה, ניתן לחפש ולמצוא מספר טלפון של יועצת טובה וכדומה.

חרדות הן אחת המצוקות המלוות זוגות לפני הורות (לא רק לפני לידת הילד הראשון). פחדים לדוגמה: האם הלידה תהיה קשה? האם לעובר תהיה מצוקה בלידה? האם יהיה עם פגם כלשהו (גם אם עברנו את כל הבדיקות האפשריות)? האם יהיה לאם דיכאון שלאחר לידה, האם אצליח לאהוב את הילד? איך בן/בת הזוג יסתגלו להורות החדשה? ועוד

כיצד להתמודד עם חרדות? הכינו רשימה ומפו בכל פחד שעמו אתם מתמודדים את התרחישים הגרועים ביותר, על כל תרחיש שכזה סמנו ברשימה מה איננו נתון לשליטתכם באופן מוחלט, ועל מה אתם כן יכולים לשלוט.

בדברים שאתם יכולים לשלוט, כתבו מה תוכלו לעשות במידה וזה קורה (כמה שיותר דרכי התמודדות). על פי רוב במצבי חרדה כגון אלו, אנשים רבים מאבדים שליטה גם על מחשבותיהם ורגשותיהם וכפועל יוצא על התנהלותם. דוגמה, הפחד מלידה קשה. חשבו מבחינתכם, מה התרחיש הגרוע ביותר שיתכן במצב זה, מתוך זה מפו מה איננו נתון לשליטתכם. למשל, התנהגות הצוות הרפואי, האם משככי הכאבים יעזרו, האם נצטרך ניתוח או לא.

לאחר מכן, מפו על מנת ניתן לשלוט? למשל, בחירת בית החולים שבו תהיה הלידה, היכולת לבקש משככי כאבים במידה הצורך, לבקש מידע מפורט ככל האפשר מהצוות הרפואי על מצב הלידה ועל ההליכים שהם מתכננים. מידע מאפשר שליטה מרבית על המציאות.

דוגמה אחרת המאפיינת כמעט כל הורה שבדרך היא הפחד סביב השאלה, האם אהיה הורה טוב או לא? נכון, אין לכם למה להשוות, אבל אתם יכולים לאפיין את עצמכם כבני אדם. ערכו רשימה של כל הדברים הטובים שאתה עושים למען בני/בנות הזוג שלכם, למען הוריכם, חברים, בעבודה. זהו את מכלול התפקודים שלכם כאנשים בוגרים ולמדו מכך על הבגרות שלכם, על כך שאתם אחראיים ושניתן לסמוך עליכם.

התבוננות על עצמכם במונחים של הצלחה, תעזור לכם להבין שבהקשר לפחד זה אתם מנוהלים ע"י מחשבות שליליות אוטומטיות ולא ע"י פחד רציונאלי.

כאשר הפחדים קשים, ואינכם מוצאים דרך להתמודדות, רצוי לפנות ולקבל אימון וטיפול לניהול הפחדים.

ולבסוף – זכרו שאינכם לבד. כולם, אבל כולם חווים את אותן חוויות. לכולם אותם רעשים, לכולם אותם פחדים. כמן כן, חשוב מאד לבצע תרגילים אלו עם בן/בת הזוג על מנת שיוכל לחזק אתכם ולחוות אתכם את הקשיים כדי שלא תחושו בדידות.

אם אתם עדיין מתקשים, ניתן לפנות אלינו לייעוץ והדרכת הורים ונשמח לעזור.