10 הטיפים הכי חשובים, שיעזרו לכם לצלוח את החופש הגדול בשלום

חופש גדולהילדים יצאו השבוע לחופש הגדול והורים רבים נמצאים כרגע בתקופה מאתגרת במיוחד. הילדים נמצאים שעות ארוכות בבית, יש לטפל בהם ולמצוא להם תעסוקה לרוב שעות היום, וההורים עדיין צריכים להמשיך להתייצב בעבודתם ולשמור על שגרת חייהם הרגילה. הילדים, מצדם, נרגשים ופורקים מעליהם את המתחים שהצטברו במשך כל שנת הלימודים. לילדים עם הפרעת קשב, היציאה לחופש היא ממש שחרור, והזדמנות להיות בקבוצת השווים, ממש ככל הילדים. ללא קשיי הלימודים המלווים אותם במהלך השנה. עם זאת, הפרעת הקשב לא נעלמת בחופש הגדול, והקשיים שהיא מערימה על הילדים במשך כל שנת הלימודים,  מתבטאים גם אז. כיצד מתמודדים עם ילדים עם הפרעת קשב בחופש? להלן 10 טיפים שיעזרו לכם לעבור את החופש בשלום!

טיפ #1 : תכננו מראש

כדי לעבור את תקופת החופש בשלום ולצאת ממנה שפויים, תצטרכו להיערך מחדש ולהשקיע זמן לתכנון החופש של הילדים, עד לפרט האחרון. אם עדיין לא רשמתם את הילדים לקייטנה, בדקו אילו קייטנות יש בחודש הבא ורשמו את הילד למסגרת שהיא מתאימה לתחביבים שלו, כדי הוא יביע עניין ולא ישתעמם. אם יש לכם ימים פנויים, דאגו לפעילות יזומה לילדים, שאינה כרוכה בבטלה על הספה, צפייה בטלוויזיה או בכל מסך אחר וחיפוש אחר תעסוקה בבית.

טיפ #2 : שגרה היא לא מילה גסה

בחופש קשה לשמור על שגרה. הילדים רוצים לישון עד מאוחר, לנוח, לעשות שטויות ובעיקר – להרגיש עצמאות. אפשרו להם לשנות את שגרת היום יום, אך צרו עבורם שגרה "במתכונת חופש". לאחר שתכננתם את מרבית הקיץ, תלו בחדרם לוח פעילויות של יולי אוגוסט ומלאו ביחד איתם את כל הפעילויות, מומלץ בכמה צבעים, המייצגים את סוג הפעילות. לדוגמא, 3 שבועות של קייטנה – צהוב, שבוע אצל סבתא – ורוד, בילוי משותף עם בני דודים – כחול, וכו'. בכל אזור מלאו איתם את הפעילויות שאתם כבר יודעים. לדוגמא, אם בקייטנה הולכים ללונה פארק כתבו את זה על הלוח, כדי שהילד ידע מה צפוי לו בכל יום ויום.

טיפ #3 : הכנת הילד לקראת הצפוי לו

לונה פארקילדים עם הפרעת קשב מתקשים במעברים ובהתמודדות עם שינויים. חוסר הידיעה שלהם למה שצפוי לקרות להם במהלך היום, עלול לגרום למתח רב ולהתפרצויות זעם ועצבים מיותרים. כדי למנוע זאת, שבו איתם כל ערב, לפני פעילות מתוכננת, והכינו אותם למה שצפוי להם ביום למחרת. ניקח למשל את הדוגמא של הלונה פארק, שבו וספרו להם מה הם הולכים לראות (אפשר לצפות בתמונות של הלונה פארק כדי שיקבלו תמונה כללית על המקום) , מה עשויות להיות האכזבות שלהם (לדוגמא, שהם נמוכים מדי או קטנים בגיל ולכן לא יתנו להם לעלות על חלק מהמתקנים), נסו לחשוב על כל תרחיש אפשרי והכינו את הילדים לאפשרויות. הציעו להם גם דרכי התמודדות מראש. לדוגמא, "אם לא תוכל לעלות על המתקן, במקום לכעוס, תוכל ללכת למתקן אחר, שמתאים לגילך וכך תהנה יותר. הכעס לא ישנה את החלטת המפעיל שלא לתת לך לעלות, לכן עדיף להמשיך למתקן שמתאים לך". ככל שתחשבו על יותר תרחישים אפשריים ותכינו את הילד לכל האפשרויות, הוא יגיע לפעילות רגוע יותר.

שיחת הכנה כזו , עשויה להיות ההבדל בין ילד שלא נהנה בפעילות, בוכה, כועס, מתפרץ…. לבין ילד שנהנה וחווה חוויה חיובית שתשאיר לו זיכרון טוב.

טיפ #4 : הצבת גבולות

ילדים עם הפרעת קשב מתקשים לשמור על סדר יום תקין כאשר הם אינם במסגרת ברורה. האימפולסיביות ו/או ההיפראקטיביות שלהם עלולה לגרום לסביבה אי נוחות (במקרה הטוב) ותוהו ובוהו (במקרה הרע). על אף הקושי בהצבת גבולות בחופש הגדול, והרצון לתת לילדיכם את החופש שמגיע לו, זכרו שחופש מבחינתו, עלול לשבור חצי בית או לגרום לתאונות מאד לא נעימות. לכן, הימנעו ממשפטים כגון "אתה יכול לעשות מה שתרצה" או "תוכל לחזור הביתה באיזו שעה שתבחר". תוכלו לאפשר לילד להרגיש את החופש, גם אם תציבו לו גבולות ברורים, כגון שעת שינה או רשימת דברים שמותר ואסור לעשות (עוד על הנושא בהמשך). ביחד עם מתן החופש לילד, תנו לו גם רשימת סמכויות וחובות שעליו לקיים במהלך החופש (כמו סידור החדר, שמירה על ניקיון הבית, טיפול בגינה וכדומה).

טיפ #5 : חלקו בינכם את האחריות

כדי שתוכלו לעמוד בעומס הרב של הפעלת הילדים (ולא תשתגעו) נסו לחלק בין בני המשפחה אחריות על פני כל החופש. החלוקה יכולה להיות בתחומי האחריות (אמא – הסעות, הכנת אוכל, כביסה. אבא – קניות בסופר, יציאה לפעילות בפארק אחר הצהריים, ניקיון הבית… וכדומה) או חלוקה לפי ימים (אמא אחראית על הפעילויות בראשון שלישי וחמישי, אבא בשני רביעי ושישי) חלקו בינכם את המטלות איך שהכי נוח לכם, אבל וודאו שאף אחד לא נושא בנטל לבדו. כמובן שניתן לשתף גם אחים גדולים, דודים או סבים/סבתות.

טיפ #6 : שחררו אותם, אך הישארו מעורבים

חופש גדול הפעלותזכרו, אמנם ילדכם מעמידים אתכם בהרבה אתגרים בחיי היום יום, אך בסופו של דבר, חוץ מהיותם ADHD, הם בסופו של דבר רק ילדים. גם להם מותר לפרוק ולהתפזר מדי פעם, גם להם מגיע חופש, גם הם יכולים לצאת ולפגוש חברים… עם זאת, נסו להישאר כמה שיותר מעורבים ולוודא שאינם עושים נזקים חמורים, ובמידה ואתם מזהים התנהגות שאינה תקינה (קרימינלית או מסוכנת) דאגו לחתוך ולהפסיקה מיד.

המעורבות שלכם בחייהם, גם בחופש, עשויה להיות גם דרך נהדרת להכיר את ילדכם טוב יותר, להתחבר אליו ברמה הרגשית ולהתאהב בו מחדש, בעיקר כי כאשר הילדים משוחררים משיעורים, לקויי למידה ובעיות חברתיות, הם ילדים הרבה יותר שמחים ופחות עצובים וכועסים.

טיפ #7 : (הטיפ הכי חשוב) – נצלו את תקופת החופש לחזק לילדיכם את תחושת הדימוי העצמי!

נצלו את החודשיים הארוכים הללו לחוות איתם גם חוויות חיוביות ולחזק אותם על התכונות הנהדרות שלהם: טוב הלב, הכישרון, הספורטיביות, היצירתיות, האכפתיות וכל אותן תכונות שבמהלך השנה הם (ואולי גם אתם) שוכחים שקיימות בהם. חיזוקים חיוביים, ברזולוציות הכי קטנות, יחזקו אצלם את התחושה שהם טובים ושווים לא פחות מילדים אחרים (תחושה שלרוב לא מלווה אותם במהלך שנת הלימודים).

טיפ #8 : אינטרנט

אינטרנטבחודשי החופש, הילדים גולשים יותר מהרגיל באתרי האינטרנט ועלולים להיחשף לתכנים לא ראויים, כגון פורנו או דברים אחרים שאינם ראויים לילדים. הם עלולים לחפש עניין בכל מני צ'אטים ולחשוף בפני עבריינים פרטים אישיים שלהם או של המשפחה ובכך לסכן את עצמם ואת הסביבה. לכן חשוב מאוד לנהל איתם שיחה על הסכנות שנמצאות באינטרנט ואיך להימנע מהן. יש להדגיש את האיסור המוחלט על חשיפת פרטים אישיים בפני אנשים זרים וקביעת פגישה עם אנשים ש"פגשו" באתרי אינטרנט שונים, לרבות הפייסבוק! גם לאחר שיחה כזאת, אל תהיו שאננים. בדקו את הפעילות שלהם ברשת וודאו שאינם עושים דברים שאסור.

טיפ #9 : שיעורים פרטיים

במידה ואתם חשים כי הילד זקוק לחיזוק בתקופת החופש ובחרתם לתת לו שיעורים פרטיים, בחרו ליליד מורה שמלמד בצורה חווייתית ואלטרנטיבית ומשלב בלימוד גם משחקים וכיף. ישנם מורים רבים שמשתמשים בשיטות כגון, משחק, אומנות, דרמה וכדומה. רק צריך לחפש. השתדלו לא להעמיס על הילד יותר משיעור או שניים בשבוע, ואל תלמדו אותו בעצמיכם (גם אח לא מומלץ). הלימוד עם ההורה עשוי ליצור אצל הילד (ואצל ההורה) תסכול ולגרום לכך שהלמידה תהיה לא אפקטיבית. במידה והילד מקבל טיפול תרופתי, ובחרתם לחזק את הילד בשיעורים פרטיים, מומלץ להתייעץ עם הרופא איך לטפל בו במהלך החופש.

טיפ #10 : תרופות כן או לא? (אין לראות בכתוב המלצה רפואית)

ילדים שמטופלים בריטלין חווים תופעות לוואי שונות, כגון חוסר תאבון, הם לא גבהים במקרים מסוימים, הם חווים דאון בסיום השפעת הכדור ועוד. הנטייה הראשונית של ההורים היא להפסיק את הטיפול בקיץ. אם זאת, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל על האופן הנכון לעשות זאת.

זכרו – היציאה לחופש אינה מעלימה את הפרעת הקשב וההתמודדות היום יומית עם הלקות עדיין קיימת, גם באינטראקציה עם החברים, האימפולסיביות/היפראקטיביות ועוד. לכן כדאי לשקול מתי לתת תרופה ומתי לא, וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.

לסיכום, קחו אוויר ונסו ליהנות בחודשי הקיץ. זכרו, אמנם ילדיכם יכולים להיות מאתגרים ולא קלים לעתים, אך הם עדיין ילדים מדהימים ואהובים, שחווים 10 חודשים בשנה ערמות של קשיים ברמה היום יומית, ומגיע גם להם קצת לנוח. עם כל המסגרות והגבולות, אפשרו להם גם קצת לחגוג ולהתפרק ותנו להם חופש.

חופשה קלה, שלווה ונעימה לכולם!

ד"ר זיוה שגיא

חופש