מהן תכונותיו של מנהל טוב?

managerהמציאות של היום מלמדת אותנו כי מנהל טוב הוא קודם אדם שניחן באינטליגנציה רגשית גבוה, אך ככל שעולים מעלה בסולם ההיררכיה בכל ארגון, נדמה כי מנהלים בדרגה גבוה יותר בארגונים לעיתים נחנו באינטליגנציה רגשית נמוכה. עולם הניהול והשמת העובדים עבר מהפכה של ממש בשנים האחרונות, כך שאם בעבר בעלי עסקים היו מחפשים מנהל קשוח שידע להשתלת על הארגון ביד נוקשת, היום הדבר שונה לחלוטין. יותר ויותר חברות מחפשות דווקא מנהל רך שידע להכיל את העובדים, להתחשב בצרכיהם, בעל חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה, כריזמטי וכזה שידע להוציא את המיטב מהעובדים בדרכים יצירתיות ורכות יותר מכפי שהיה בעבר.

האם כל אחד יכול להיות מנהל?

אומנם לא כל אחד יכול להיות מנהל טוב בעידן של היום ולהתאים את עצמו לארגון מסוים, אך בהחלט כל אחד יכול ללמוד כיצד להיות מנהל טוב ולהבליט את התכונות הטובות שאותם הוא זקוק לצורך ניהול נכון של הארגון. ישנם ארגונים מסוימים המשקיעים רבות בפיתוח מנהלים על ידי סדנאות שונות או יועצים המלווים מנהלים כבר ביום דריסת רגלם בארגון, על מנת שהם יוכלו להשתלב בצורה מיטבית בארגון וידעו כיצד מומלץ להתנהל עם עובדים על מנת להשיג מהם תפוקת עבודה טובה.

אז מיהו באמת מנהל טוב ואילו תכונות הוא אמור ליישם בארגון?

מנהל טוב, הוא קודם אדם שלא נותן לאגו לנהל אותו

מנהל בראש ובראשונה צריך להכיר בחוזקות ובחולשות שלו ולדעת לנהל את האגו שלו ולא שהאגו ינהל אותו. תכונה זו היא חשובה ביותר בעת קבלת החלטות, בעת ביצוע שינויים בארגון, בעת בעיות והתמודדויות עם עובדים "בעייתיים", בעת ביצוע מהלכים קריטיים בארגון, בעת ניהול מול לקוחות ועוד. בקיצור, על מנהל טוב להיות מוביל ולא לתת לאף דבר לעצור בעדו.

יכולת לנהל את הזמן בצורה מיטבית

אחת הבעיות הקריטיות אצל מנהלים הוא – ניהול זמן נכון. חשוב לציי כי מנהל טוב הוא זה שנותן דוגמא טובה לעובדים תחתיו ולכן עליו לשמש דוגמא אישית. ניהול נכון של זמן מתחיל בהגעה בשעה קבועה בבוקר, ניהול יומן משימות מדויק ומסודר, ביצוע משימות בזמן ובכלל לנצל את זמן העבודה בצורה מיטבית.

אינטליגנציה רגשית וערכים

חלק חשוב בלהיות מנהל הוא אינטליגנציה רגשית והיכולת להבין סיטואציות מורכבות אצל עובדים. לכל עובד יש את הצרות שלו ותקופות טובות יותר ופחות. לכן, על מנהל טוב לא רק לדעת כיצד לנהל את הארגון, אלה להסתכל על העובד בצורה שונה כדי להבין את הבעיות והתקופות העוברות עליו ולהיות סוג של "פסיכולוג" אבל בגבול הטעם הטוב. ניקח לדוגמא – עובד הנמצא בתהליך גירושין קשה, הדבר ישפיע על עבודתו מן הסתם, כך שבמקרים אלו שיחה טובה וקצת הבנה והתחשבות יכולים לפתור את הנושא.

Save

Save