קשיים ובעיות בזוגיות ובחיי משפחה אצל אנשים עם הפרעות קשב וריכוז

מאת: ד"ר זיוה שגיא

קשיים בזוגיות, אימון לזוגות, הפרעות קשב וריכוז, אימון זוגי, הדרכת הורים

הזוגיות מורכבת משלושה מרכיבים עיקריים המייצרים זוגיות טובה: חברות, אינטימיות ועבודת צוות. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים לקיים אינטראקציה תקינה ולכן הזוגיות היא אתגר גדול בשבילם. מחקרים רבים (כגון: אמן, 2002) מראים ששיעור הגירושין של אנשים עם ADHD גדול פי שלושה משיעור הגירושין של אנשים ללא ADHD. הסיבות לכך קשורות במספר גורמים, אשר קשורים בצורה ישירה להפרעה שלהם: קושי בהשהיית תגובה, חוסר יכולת להתמודד עם שיעמום, הצורך התמידי בריגושים והנדידה למחשבות אחרות. להלן הגורמים ודרכים להתמודדות עם הבעיה.

קושי בהשהיית תגובה

ראסל בארקלי (2002) מדבר על כך שהיכולת להשהות תגובה הוא הגורם העיקרי בפתרון בעיות וקבלת החלטות. הקושי בהשהיית תגובה (אימפולסיביות) גורם לכך שלא לומדים מניסיון, זה מייצר מחשבות שליליות אוטומטיות, שמייצרות ביקורת מאוד קשה כלפי עצמי וכלפי בן/ת הזוג, עד רמות של זלזול. בגלל הקושי בהשהיית תגובה יש לאנשים עם ADHD  רפרטואר מאוד דל של תגובות.

כאשר הלקות הזו לא קיימת, בעת דיון או מריבה, לפני שאנו עונים על מה שנאמר לנו נחשוב: "רגע, מה יקרה אם אני אגיב ככה? מה קרה בפעם הקודמת שהגבתי בצורה הזו" וזה יגרום לנו לשנות את התגובה. האימפולסיביות גורמת להם להגיב מיד, ללא התחשבות בתוצאות. כתוצאה מכך, התגובות יחזרו על עצמן חדשות לבקרים. בעקבות התגובה שלי בן הזוג עלול להיעלב, להגיב בצורה שתעליב אותי וכן הלאה. הצרה היא שלא לומדים לקח ולא יודעים להסיק את המסקנה לפעם הבאה.

הדרכים להתמודדות עם הלקות הזו הן:

א. להעשיר את רפרטואר התגובה, על ידי תרגול חוזר של תרחישי אם – אז. להכריח את עצמנו לחשוב בדיעבד על ויכוחים וריבים ולהסיק מסקנות. ככל שנתרגל זאת יותר, רפרטואר התגובות שלנו יגדל ומנגנון השהיית התגובה שלנו יתחזק.

ב. GPS – לשם המשל, כאשר בני זוג נוסעים באוטו ואחד מהם נוהג והשני מנווט, אם הנהג לא פונה במקום שהנווט אומר לו, עלול להתפתח ריב או שהנווט עלול להתעצבן. סביר שנשמע "אמרתי לך לפנות, למה לא פנית?!…" ומכאן הריב רק יתדרדר. כאשר GPS מנווט והנהג לא פונה, למרות שהוא מתריע מספיק זמן מראש על הפניה, לפעמים הנהג לא פונה. ה GPS לא כועס אלא אומר "מחשב מסלול מחדש". כלומר, הוא ממוקד במציאת פתרון ולא בבעיה.
כאשר בני זוג רבים הם ממוקדים בבעיה. המטרה היא ללמוד להתמקד במציאת הפתרון ולא בבעיה. ההתמקדות בפתרון תהפוך את הבעיה לשולית ותוסיף אלמנט חיובי למערכת היחסים.

שיעמום

השגרה שקיימת בכל מערכת יחסים שוחקת מאוד, וכדי להתגבר על בעיית השעמום צריך להשקיע מאמצים רבים בכדי להפנות את הקשב, במיוחד כשמדובר בפעולות מורכבות ומשעממות. לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז יש קושי רב לעשות פעולות שמשעממות אותם ולכן הם בורחים משעמום, ובדרך זו הם יוצרים לעצמם כל הזמן אטרקציות ומצבים מעניינים. בחיפושם אחר אקשן הם לעתים מחרחרים ריב בזוגיות, נעלמים מהבית ומחפשים דברים מאתגרים.

דרכים להתמודדות:

א. את החיפוש אחר דברים מאתגרים אפשר לנתב לכיוונים חיוביים. למשל, אם משעמם לך לשחק אם הילדים בבית, אפשר לצאת איתם מהבית ולעשות איתם פעילויות כמו טיולים, רכיבה על אופניים, פעילויות ספורטיביות וכד'.

ב. בזוגיות – כדי לדאוג שלא ישעמם צריך לחפש את הפעולות המעניינות ולעשות אותם. זה יכול להיות בצורה של ערב בשבוע שבו קובעים לעשות משהו מיוחד ביחד, וכל פעם לעשות משהו אחר: מסעדה, סרט, תאטרון, לצאת לרקוד ביחד, הופעות וכד'.

ג. לדעת לבקש עזרה מבן/ת הזוג. כלומר, להסביר לבן/ת הזוג שזו בעיה אצלך ולבקש ממנו/ה ליזום את הפעילויות האלו כדי לשמור על עניין בזוגיות.

בעיות בחיי המין

לאנשים עם ADHD יש צורך תמידי לריגושים ופחד להשתעמם שגורם להם לחפש כל הזמן גירויים הרבה יותר אטרקטיביים. למרות שהם מאוד אוהבים את בן/ת הזוג שלהם, ולמרות שזוגיות ומשפחתיות היא ערך מרכזי בחייהם, כל גירוי שהוא יותר אטרקטיבי מהמשפחה או מבלוי עם בן/ת הזוג, יגרום להם להשאיר את בן/ת הזוג מאחור. זה יכול להיות משחק כדורסל עם חברים, שעות נוספות בעבודה (כי שם יותר מעניין) וזה יכול להיות בגידה. הדרך להתמודד עם בעיות אלו הוא להכניס ריגוש לתוך הזוגיות (כל זוג בדרכו).

הפרעות קשב וריכוז יכולות ליצור גם קשיים במיניות. הסיבות לכך הן:

  1. ניהול זמן לקוי – בגלל חוסר היכולת שלהם לנהל את הזמן ובגלל שקשה להם להפסיק פעילות שמעניינת אותם, לעתים הם מתפנים לבן/ת הזוג ב 12:00 בלילה, כשהם או בן/ת הזוג כבר עייפים ולכן לא מגיעים למצב של קיום יחסי מין. בהרבה מקרים אחד מבני הזוג הולך לישון הרבה קודם, כלומר הזמנים שלהם לא מתואמים.
  2. לקות חושית – רגישות לרעשים, ריחות, טעמים ומגע. מין מקשר את כל החושים הללו. אנשים עם הלקות הזו יכולים להרגיש ממש דחיה ממין בגלל הרגישות שלהם.
    כל רעש קטן מוציא אותם מריכוז, ריח לא נעים עלול לגרום לתחושה רעה, מוסיקה שהם לא אוהבים עלולה לעשות להם תחושה רעה וכד'.
  3. נדידה למחשבות אחרות – דבר שמאפיין את רוב האנשים עם ADHD. הנדידה למחשבות אחרות יכולה לגרום לאיבוד הריכוז ולכן הם לא נהנים מהאקט המיני ולא מגיעים לסיפוק.

דרכים להתמודדות:

א. לנהל את הזמן נכון. רצוי לקבוע יום ששני בני הזוג נמצאים לקיום יחסי מין (אפילו להכניס ליומן) ולא לחכות שזה יקרה בספונטניות.

ב. לנסות לפתור את בעיית הריח ע"י נרות ריחניים, בשמים שבן/ת הזוג אוהב/ת, וכמובן להתקלח לפני קיום יחסי מין.

ג. לדבר על מה שמפריע ומה שנעים, מה ההעדפות של כל אחד מבני הזוג, וגם ללמוד לסנגר על עצמכם, כלומר להסביר לבן/ת הזוג ממה זה נובע.

אימון אישי לזוגיות משפר משמעותית את התקשורת בין בני הזוג, את ההתנהלות ואת התפקודים וכפועל יוצא, את היחסים בין בני הזוג.