סוף שבוע בבית – לקראת הסערה הבאה

מאת: ד"ר זיוה שגיא

סערה, סופה, הפעלות לילדים בסופה, הפעלות ל ADHDלכל משפחה עם ילדים קטנים קשה השהייה בבית במשך סוף שבוע שלם. סוף השבוע הנוכחי הסוער מאד, מחייב את כולם לשהות בבית ולצלוח את סוף השבוע.

אצל משפחות שבהן ילדים עם הפרעות קשב השהייה בבית קשה בעשרות מונים.

מהם הקשיים הייחודיים של משפחות אלו?

אם במשפחה ילדים עם היפראקטיביות הצורך של ילדים אלו בתנועתיות מתמדת מעוררת אי נוחות בקרב כל בני המשפחה בגלל התזזיתיות, הנטייה להיתקל בחפצים ובבני המשפחה, בגלל שהילד מפריע לכל הסביבה בפעולות שחברי המשפחה עסוקים בהם.

ילדים עם היפראקטיביות עלולים להיות אלימים מילולית ופיסית. אין ספק, שאלימות גורמת למצוקה להורים ולאחים.

במשפחות רבות שבהן יש ילד עם היפראקטיביות, ההורים מוצאים את עצמם מאד מבודדים מהמשפחה המורחבת ומחברים. אט, אט מפסיקים להזמין אותם בגלל חוסר הנעימות שהילד גורם לסביבה כולה, כך, שהאופציה לבלות את סוף השבוע אצל סבא וסבתא כמעט ולא קיימת. במאמר מוסגר, חשוב לציין שהסביבה מבקרת את ההורים כאשר כולם טוענים שמצבו של הילד הוא כישלון של ההורים, כי הם לא מחנכים טוב, לא מציבים גבולות וכדומה.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים להשתעמם מהר מאד וקופצים מפעילות לפעילות, כך ששאר המשפחה איננה מצליחה לעשות פעולות של הנאה לאורך זמן, כי הילד ה – ADHD שובר את הכלים והורס את המשחק או הפעילות.

אם כך, איך ניתן לצלוח את "הסיוט" הזה?

ראשית, עבור ילדים עם ADHD, רצוי לתכנן סוף שבוע כזה כמו פלישה צבאית. כמעט הכל צריך להיות מתוכנן, ברמת התכנון אל תשאירו אפילו דקה לפעילות ספונטנית. זה לא אומר שבמהלך סוף השבוע אינכם יכולים להיות ספונטניים, אבל התכנון יאפשר לכם לשרוד את המצב.

כל הורה עם ילד עם ADHD  יודע, שחלק מהפרופיל של ילדים אלו הוא קוטביות בתפקוד. כלומר, כשמשהו מעניין אותם הם מרוכזים בו שעות, ולפעילויות לא מעניינות הם לא מצליחים להתרכז ולו זמן קצר מאד.

זהו את מה שמעניין את ילדיכם וארגנו בבית פעילויות מתוכננות ומובנות שהם אוהבים, למשל מרתון של סרטים (שימו לב, הקפידו שלא יהיו סרטים אלימים, ואם כן תווכו את הסרט לילד), מרתון משחקי מחשב, טורניר מונדיאל בפליסטיישן, עבודות יצירה וכדומה. קחו בחשבון מצב של הפסקות חשמל וחשבו גם על משחקים שלא דורשים חשמל, כמו משחקי שולחן, קלפים וכד'.

ארגנו לילדים סביבה שבה יוכלו להתנועע הרבה. למשל, אם הבית גדול, הכניסו טרמפולינה הביתה, או במרפסת מקורה. אפשר לרכוש אביזרי ספורט וכדורים רכים לשחק עם הילד, שהם בדרך אגב, כלים מצוינים ללמידה למבחנים. שחקו מחבואים, שלושה מקלות ועוד משחקים שניתן לשחק בבית.

את פעולות השגרה, כמו ארוחות, הפכו למיוחדות. למשל, פיקניק על השטיח, ערב אפייה ובישול שכל המשפחה משתתפת, תכנון מסיבת ריקודים משפחתית ועוד.

קיימים עקרונות ברזל שאותם ההורים חייבים לשמור ולצורך כך מומלץ שההורים יקבלו הדרכה מקצועית כיצד לבצעם בבית: שמירה על האחים של ילדי ה – ADHD שלא יקופחו, מניעת אלימות, וציות לחוקים.

גשם