מלקות לחירות – איך לצמוח מהפרעת הקשב?

מאת: אורלי צדוקהפרעת קשב, יעוץ תעסוקתי, ADHD

 "אני בכיתה. המורה נכנסת. היא מחזירה מבחן בהיסטוריה. דווקא ידעתי. פתאום 20 אדום על המבחן. אני בהלם. למדתי המון. מה קרה? מה אני אעשה עכשיו? איפה אני אתחבא?". אני במלון לפני טיסה. איפה הארנק? מצאתי. איפה הדרכון? לא פה? בכספת. איפה המפתח? לא מוצאת. מזמינים פורץ. על הטיסה הזאת אני כבר לא אהיה. איך אני חוזרת הביתה?". מוכר לכם? קרה לכם? קרה לילדיכם? אירועים כאלה והחשש מפניהם ליוו אותי כל חיי. הם הפכו אתי למי שאני. למדתי לחיות איתם, להתגבר עליהם ואפילו להימנע מחלקם. עכשיו החלטתי לכתוב על כך ספר".

הפרעת קשב זה לא דבר שבוחרים. נולדים איתה. בדרך כלל האתגר שהיא מעמידה משותף ליותר מאשר בן משפחה אחד. מדובר בתופעה תורשתית שמתאפיינת בקשיי ויסות. אלה יכולים לבוא לידיי ביטוי בדרכים שונות: קושי לשים לב לדבר אחד לאורך זמן וקושי להתמיד במשימות. בנוסף, הרבה פעמים יש קשיים בזיכרון ובהתארגנות. מוקד ההפרעה הינו ביכולת לשלוט בתחושות, התנהגויות, מחשבות. כל אלה יכולים לגרום לקשיים ביכולת להציב מטרות ארוכות טווח ולנהל אותם ביעילות וכן יכולים לגרום לקשיים בקשר בין אדם לעצמו ובין אדם לאנשים אחרים.

האתגרים שמניתי באים לידיי ביטוי גם בעבודה ובקריירה. כפסיכולוגית תעסוקתית, העובדת מעל 20 שנה עם אנשים המתמודדים עם בעיות שונות בקריירה, ראיתי רבים, טובים ומוכשרים שעושים מאמץ כנה בכדיי להגיע להישגים תאומים את כישוריהם, אך ללא הצלחה. הדבר נובע ממספר סיבות: לעיתים אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז אינם מודעים לכישוריהם האמיתיים ולכן הם אינם יודעים לאתר סביבת עבודה המתאימה להם המאפשרת מיצוי והתקדמות על סמך כישורים אלו. שנים ארוכות של חוסר התאמה למסגרות הרגילות נותנות את אותותיהן. התחושה של השונות שמתחילה לפעמים כבר בגן, הקושי לעמוד במטלות הלימודיות, הביקורת הגלויה והסמויה ולפעמים אפילו גילויי אלימות מילולית ואחרת כלפיי אנשים עם הפרעות הקשב גורמים להם להרגיש מותקפים ואשמים. הרבה פעמים הקושי בתפקוד נובע ממקום של התגוננות, צמצום, כעס או אכזבה. מקומות אלו לא מאפשרים לאני האמיתי לפעול מתוך חירות ומימוש.

לאורך השנים עשיתי אלפי ייעוצים תעסוקתיים, סדנאות והרצאות. למדתי על האפיונים של אנשים עם הפרעות קשב. ראיתי את היכולת היצירתית, את האפשרות לחשוב מחוץ לקופסה ויכולת לפעולה טובה במצבי לחץ. למדתי על התפישה המהירה, על היכולת לעשות קישורים מיוחדים, כאלה שמקפיצים את התוצר המבוקש בעוד דרגה. גם בתחום הרגשי, הרבה פעמים אנשים עם הפרעות קשב מבורכים עם כישורים מיוחדים. חוסר הוויסות יכול להיות יתרון ולגרום לרגישות מיוחדת לסביבה ולהזדהות עמוקה עם כאב וסבל של אחרים. הקושי שקיים לפעמים לשבת במקום אחד יכול להיות מתורגם לחריצות, סקרנות, התלהבות, יכולת השקעה מעל ומעבר לרגיל.

אם אתם מרגישים שיש לכם ולו חלק מהיכולות האלו, שנתקלתם ולו בחלק מהקשיים המתוארים, שעדיין לא הצלחתם למצוא את דרככם וכן אתם חשים שאתם יכולים לבנות קריירה טובה יותר, כזו שתגרום לכם גאווה וסיפוק אתם מוזמנים לפנות אלינו לשיחת התייעצות ראשונית טלפונית ללא עלות.

בברכה,

אורלי צדוק,

פסיכולוגית מומחית ומדריכה בעלת מכון לתכנון ולייעוץ קריירה בהוד השרון

http://orlyzadok.com/

09-7438808, zadok.orly@gmail.com

עמוד היו-טיוב של המכון של אורלי צדוק לייעוץ ולתכנון קריירה, אורלי צדוק ייעוץ ותכנון קריירה בפייסבוק