"כל היחסים שלי עם הילד שלי "נדפקו" בגלל הפרעות הקשב והריכוז שלו"

מאת: ד"ר זיוה שגיא

מתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז, מתברגים עם ADHD, אימון למתבגרים, אימון להפרעות קשב וריכוזהורים רבים לנערים ונערות בעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD – Attention Deficit/Hyperactivity Disorder) מתבטאים במשפטים כגון זה, שנאמר על ידי אמא לנער בעל הפרעה זו.
אם אחרת פנתה לפרופ' בארקלי, ממסצ'וסטס בבקשה: "עזור לי, אני מאבדת את ילדי, הוא מתרחק ממני, ואני עלולה לאבד אותו לגמרי".
שתי אימהות, משני עולמות, ישראלית ואמריקאית, חוות כמעט את אותם כאבים, מצוקות, קשיים ותחושת אין אונים. זוהי המהות של הורות לנערים בעלי קשב וריכוז. מערכות היחסים אשר שתי האימהות היו בתהליך אבדנן, היא הדינאמיקה המפעילה את כל יחסי הגומלין בין הורים לילדים.
ייתכן שאתם קוראים מאמר זה משום שגם אתם מרגישים שאתם מאבדים את ילדיכם. הנער אובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז ואתם עושים כמיטב יכולתכם לעזור לו ולשאר בני המשפחה להסתגל למצב, אבל זה פשוט לא עובד. אתם מצויים בלחץ כבד. אתם משקיעים מאמצים רבים בהנחיה, עזרה פיקוח ומעקב. אתם מותשים ואולי אף בעלי דימוי עצמי נמוך כהורים ועם הרבה רגשות אשם.

מה בגיל ההתבגרות יוצר את הדינאמיקה המשפחתית המורכבת הזו?
כמה פעמים שמעתם את האמירות הבאות מפי המתבגר שלכם: "אני לא שואל אותך", "מי את שתגידי לי מה לעשות?", "זה לא עניינך עם מי אני ואיפה אני", "אני לא קם מהמיטה, מה תעשי לי?"…….
גיל התבגרות לבעלי ההפרעה עובר בהקצנה ובסופה גועשת. גם המאפיינים הייחודיים של הפרעות קשב וריכוז מוקצנים בגיל ההתבגרות.
גיל ההתבגרות אצל כל המתבגרים, מאופיין בבניית הזהות העצמית. לצורך זה הנערים והנערות עוברים תהליך של ריחוק מהמשפחה ומההורים.
לעומתם מתבגר בעל ADHD מתנתק – באמצעות יצירת הרבה מאד פיצוצים, הסתבכויות, חוסר ציות לסמכות ההורית, פריצת גבולות ומסגרות, הימצאות בסכנה ממשית של הסתבכות עם החוק. הם מעורבים יותר מאחרים בהרגלים מזיקים כמו אכילת יתר, עישון, שתיית אלכוהול,שימוש בסמים, נהיגה פרועה….

המאמצים שמשקיעים ההורים, הלחץ הכבד, הניסיון לאכיפת הוראות וביצוע מטלות, ומנגד סרבנותם של הנערים והתנתקותם, יוצרים מעגל של כעסים ועימותים.

מהו אימון למתבגרים?

אימון הוא תהליך מתמשך של התנתקות ממעגל הכישלון והעימותים, שעוזר לפרט להפיק תוצאות מלאות בחייו הפרטיים; המאפשר למידה מעמיקה, משפיע על איכות התפקוד והביצוע ומשפר את איכות החיים. יוצר פיתוח של טכניקות להשגת מטרות שהנער מציב לעצמו, פיתוח כלים ומיומנויות למימוש רצונותיו של הפרט, ושינוי דרך החשיבה לגבי ה'עצמי' והסביבה.
באימון מזהים ומשתמשים במיומנויות וכוחות קיימים המקדמים את הנער, וכן מזהה את המעכבים ולומד לנטרל אותם. בונים ומפתחים טכניקות ואסטרטגיות יעילות המותאמות לנער, כולל מיומנויות של העלאת המודעות העצמית לצורך וויסות עצמי, שיפור תקשורת והפגת מתח בבית ובבית הספר.
האימון מתקיים בסביבה תומכת תוך כדי ליווי הפרט עד להשגת מטרותיו ותמיכה בשמירה על מה שהושג.
זהו מסע שאליו גם ההורים יכולים להצטרף להבנת עצמם, ילדם ומאפייני הפרעה המכלים כל חלקה טובה ביחסיהם עם ילדם.