טיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער

טיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער, אימון אישי ל ADHDהפרעות קשב וריכוז הן כבר לא מילה גסה. בזכות הידע שהצטבר בנושא ועל רקע שכיחותה של התופעה, מרבית ההורים כיום מודעים לכך שהפרעות קשב הן לא גזירת גורל מרה על ילדיהם מאחר שניתן לטפל בהן, להפחית את הסימפטומים ולהקל על הילד במידה רבה את ההתמודדות עם ההשלכות שלהן.

כמה סוגי טיפולים שכיחים בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ובני נוער

טיפול בילדים ובני נוער בעלי הפרעות קשב וריכוז כולל כמה נדבכים, כאשר לפעמים ייבחר סוג טיפול אחד ולעיתים הטיפול יהיה כולל ומקיף ויישלב כמה שיטות טיפוליות. השיטה הטיפולית תיבחר על-ידי אנשי מקצוע העוסקים בתחום, לאחר שתבוצע אבחנה מקיפה לילד (אבחנה מבדלת), שתאשר שהוא אכן סובל מההפרעה ושתשלול סיבות אחרות שיכולות היו להסביר את הופעתם של הסימפטומים.
טיפול תרופתי הוא מהטיפולים הנפוצים ביותר בהפרעות קשב וריכוז והוא נועד להקל על התסמינים מהם סובל הילד בעקבות ההפרעה, על מנת שהתפקוד האקדמי והחברתי שלו יהיו טובים יותר.
ריטלין הוא מהתרופות המוכרות ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז והיא פועלת באופן ש"מתקן" את הליקוי התפקודי שנוצר בנוירונים של המוח ושגרם מלכתחילה להופעתן של הפרעות הקשב.
ילדים רבים שנוטלים את הריטלין מעידים על שיפור ניכר ביכולת הריכוז שלהם, במידת המוסחות שלהם, בהישגיהם הלימודיים ובתפקודם הכללי. על אף יתרונותיה של התרופה, כוונו כלפיה לא מעט חיצי ביקורת, בשל תופעות הלוואי שהיא יכולה לעורר, בשל האופן שבו היא פועלת על מערכת העצבים בעוצמות גבוהות מאוד כ"סם" של ממש ובשל התלות שמפתח הילד הסובל מהפרעות הקשב בתרופה, שהיא בסופו של יום חומר כימי שהכנסתו אל הגוף יכולה בטווח הארוך להסב נזקים חמורים.
לצד הטיפול התרופתי קיימות אלטגנטיבות נוספות כמו טיפול פסיכולוגי או אימון אישי.
טיפולים אלו אומנם אינם "תוקפים" את התסמינים שהם תוצר לוואי של הפרעות הקשב, אך הם נועדו להקל על הילד או הנער את ההתמודדות עם ההשלכות של ההפרעה. מאחר שהפרעות הקשב מחבלות כאמור במידה רבה בתפקוד האקדמי של הילד או הנער, הרי שבטחונם העצמי וההערכה העצמית שלהם יכולים להיפגע, בשל תחושת חוסר מסוגלות על רקע הפער שנוצר בין יכולותיהם האובייקטיביות לבין האופן שבו הם מסוגלים לבטא יכולות אלה בפועל. טיפול פסיכולוגי או אימון יסייעו לילד או לנער לחזק את כוחות הנפש שלו ולהשיב לעצמו את דימויו העצמי האבוד, כך שיהיה לו קל יותר להתמודד עם השגרה הלימודית בבית הספר ובבית.

האופציה הטבעית-שינוי הרגלים תזונתיים

סוג נוסף של טיפול, שהוא אומנם לא שכיח כמו סוגי הטיפול שצויינו לעיל, אך שהופך בכל זאת מוכר יותר ויותר, הוא טיפול טבעי המבוסס על שינוי ההרגלים התזונתיים. מאחר שהפרעות קשב הן תוצאה של תפקוד לקוי של המוליכים העצביים במוח, הטענה היא, כי באמצעות תזונה הולמת, ניתן לשפר את תפקודי המוח ובכך להפחית את הסימפטומים מהם סובל הילד בשל הפרעות הקשב והריכוז.