זוגיות אצל אנשים עם הפרעות קשב

להיות נשואה לאיש עם טונות של הפרעת קשב זה כמו לחיות בתוך צונאמי, או בלב הוריקן. ולפעמים זה כמו לחיות בתוך מדבר מַשְׁמִים, או לחילופין, כמו להיות לבד על אי בודד צחיח.

מאת: ד"ר זיוה שגיא

הפרעות קשב וריכוז, זוגיות, אימון זוגי, אימון לזוגות, אימון לזוגיות טובה, הדרכת הורים

פעם, כשהחלטתי לעשות מעשה לשים קצת תבלינים בזוגיות, כדי לנסות לקלף את הפנים של האיש שלי שהיו מרוחות על הטלוויזיה כמו כתם שומן עקשני שדבק בתחתית הסיר…
אז פעם, הזמנתי צימר בגליל.
למורת רוחו של האיש שלי, שהרי מאז ומעולם שבת היא יום של טלוויזיה וערמות עיתונים………..
הגענו לצימר.
יקירי  התיישב אוטומטית עם ערמות העיתונים שהביא מהבית מול הטלוויזיה על הכורסה הנוחה (ידעו לרהט את הצימר שלהם בכורסאות טלוויזיה מצוינות).
בניסיון נואש להציל את הזוגיות, פתחתי את החלון ולהפתעתי ראיתי איילה רועה כמרחק נגיעה ממני.
קראתי לאישי שירים את ראשו מהנוחות אליה שקע.
אמרתי:
"ממי, תראה, איילה בחלון…"
הוא לא הרים את מבטו, ורק מלמל, תוך כדי הדגשת אי הנחת מן ההפרעה:
"אלף, זו לא איילה, אין כאן איילות, זו פרה.
בית, זה לא חלון, זו מראה……………"
(מתוך סיפור עממי)

ככה זה כשאת נשואה להפרעת קשב……….. כן, כן, את נשואה להפרעה ולא לאיש עם הפרעת הקשב. מה אוהבת הקיסרית זוגיות כדי שנתיניה יוכלו להמשיך לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה?

א. מיניות.
הידעתם שגברים ונשים רבים מתלוננים על קושי להתרכז בעת האקט המיני, ולכן מתקשים להפיק הנאה ממין? או לחילופין, יש אחרים בעלי היפר-מיניות וצורך מיני מוגבר?
אלו מהקבוצה הראשונה, מאשימים את עצמם (תופעת ה'אכזבת' (משקל המחלות, כמו צהבת) – להיות במצב של מאכזב את כולם ובעיקר את עצמם), נחשבים על ידי בן/בת זוגם/ן כ"קרים" או בעלי יצר מיני חלש. בעיה זו פוגעת קשות בדימוי העצמי של  האיש/ה  הלוקה בבעיה, אך גם פוגעת בבן/בת הזוג המאשים/ה את עצמו/ה כמאהב גרוע……..
גברים ונשים מהקבוצה השנייה חשים כמכורים למין. מחפשים כל הזמן חיזורים וקשרים בלתי מחייבים עם בני המין השני (או בני מינם), לא מסוגלים לעמוד בפני פיתוי מיני, לא נאמנים גם אם הם נשואים.

 ב. הרודנות של הצריך ל…
איך שהיא שונאת אותו, את הרודן הזה, הוד מעלתה קיסרית הזוגיות. אך הוא שד שטני שחור רובץ בהיכלה וחושף את ניבי הטרף שלו.
העולם שלנו, האנשים עם הפרעות הקשב מאד סדור וברור, לא, לא אנחנו פועלים על פי העולם הסדור הזה, זה רק שברור לנו איך הוא בדיוק צריך להיות. על פי אלו ערכים הוא צריך להתנהל, מה צריך לעשות ומתי.
כשעכשיו (!!!) צריך לשטוף את הבית, כולם חייבים להתייצב ולהירתם למשימה – כה אמר הרודן צריך ל…
אם הכי נכון שכשנכנסים הביתה, צריך לחלוץ נעליים……….. אוי לו למי ששוכח (אך לי, עם הפרעת הקשב והריכוז, זה יכול לקרות לפעמים, הרי אני אנושי, לא?)……
אם בכביש, אמות המוסר שלי אומרות שבפקקים כולם צריכים לחכות בסבלנות ולא לעקוף…….. אוי למי שמנסה לעקוף ולהיכנס לפני………
אבל הזוגיות אוהבת מרחב, כבוד לצרכים של האחר. ברודנות של הצריך ל… קיים רק כבוד לצורך שלי. קשה לראות שגם לבן הזוג יש צרכים.
וכשהצריך ל…….. לא בא על סיפוקו   –  נפערים השמים – פוסידון ומרס מחוללים את מחול החרבות. מלחמות עקובות מדם.

ג. מחשבות שליליות אוטומטיות.
דמיינו את התרחיש הבא, במשך 31 השנים האחרונות, מדי בקר בבקרו, בן הזוג מסיר את נעלי הבית שלו ומשאיר אותן מתחת לשולחן בסלון.
המחשבות השליליות האוטומטיות של זוגתו (שגם היא במקרה, עם הפרעות קשב וריכוז) מגדירות שאת נעלי הבית צריך להחזיר למקומן, לחדר השינה. בהתחלה היא בקשה, אחר כך התחננה, ונעלבה, ובכיתה ואיימה וצרחה………….. נעלי הבית עדיין ממשיכות להיות מתחת לשלחן בסלון מדי בקר.
איש עם הפרעת קשב, משאיר את נעלי הבית לא בכוונה, אלא, כי הוא ממש שוכח. אבל הוא לא יודע להגיד, "סליחה, אני לא שם לב, זה לא בגלל זלזול, זה לא בכוונה…"
הוא מרגיש מותקף (וגם הוא חולה מאד באכזבת) והוא בהישרדות, והתשובות שלו תמיד (בכעס רב): "למה את עושה מזה עניין, זה ממש לא חשוב, למה את נטפלת לדברים לא חשובים, תכעסי על דברים מהותיים……….."
אבל עבורה (עם הרודנות של הצריך ל………), זה הכי חשוב!!!!! ולכן המחשבות השליליות מפרשות את ההתנהלות סביב נעלי הבית כ: " הוא לא מכבד את בקשותיי,  כנראה שאני לא מספיק חשובה לו, הוא מזלזל בצרכים שלי, הוא לא אוהב אותי……… "

ד. יש עוד, הרבה תופעות:
שקרים, היעלמויות לאטרקציות מעניינות יותר מאשר הזוגיות (כמו חברים, חוגים…) , בעיות בניהול כספים, קשיים בניהול זמן, התפרצויות כעס ואף לעיתים אלימות מילולית ופיסית, הסתגרות, קשיים בהתמדה ובעקביות (כולל החלפה מתמדת של מקומות עבודה), דחיינות כרונית, קושי לסיים משימות, אימפולסיביות – קושי בפתרון בעיות, בעיות חברתיות וקשיים  בתקשורת בין אישית.

האימון האישי להפרעות קשב וריכוז ולקוויי למידה:

  • מתמקד בראשונה במחשבות השליליות האוטומטיות. מלמד אסטרטגיות להמרת המחשבות השליליות למחשבות חלופיות לבדיקת אפשרויות אחרות. יצירה של בחירה חדשה – להתחבר לחיובי שבמציאות.
  • מיקוד בהצלחות ושבירת מעגל הכישלון היא אחת התרופות היעילות ביותר כנגד מחלת האכזבת.
  • הבנת התופעה שנקראת הפרעת קשב וריכוז. בכל אימון לומדים מהי ההפרעה בהקשר הספציפי למתאמן.
  • הבנת התופעות ונתינת שם: למשל, רודנות של הצריך ל…..
  • העלאת הדיבור הפנימי, שבדרך כלל איננו מודע, למודעות ובעקבות כך, יצירת שיוניים בתסריט הקבוע של הדיבור הפנימי.
  • למידת אסטרטגיות להתנהלות תקינה בכל התחומים.
  • למידת היכולת לערוך תצפיות על המציאות להבינה, וליצור מציאות חלופית.

הערות:
מחקרים אחדים זיהו שאנשים עם לקויות למידה והפרעות קשב נוטים להינשא אחד לשני.
אם מי מכם מתעניין באחד הקשיים אשמח להרחיב.