"החיים עם אייל הם כמו קרקס"

מאת: ד"ר זיוה שגיאהפרעות קשב וריכוז, זוגיות, אימון זוגי, אימון לזוגות, אימון לזוגיות טובה, הדרכת הורים

"אני מעשן "גראס" כל יום, אחרת אני לא מסוגל להתמודד עם הקשיים ובמיוחד קשה לי להתמודד עם הדברים הטובים שקורים לי"
אייל, איש עסקים, בעל הפרעות קשב וריכוז, בן 45.

"אני חושבת שלבן זוגי יש קושי עם אינטימיות, אני לא יכולה לסמוך עליו, החיים איתו הם כמו קרקס"
דקלה, אשתו של אייל, בת 41.

כשאייל ודקלה הגיעו לייעוץ בקשר לבנם בן ה – 7, במהלך המפגש הסתבר שהילד בסדר ואין לו בעיה ממשית, אך צפו ועלו קשיים בזוגיות של השניים. מרבית הבעיות שהשניים הצביעו עליהן היו קשורות באייל: מעברים חריפים במצבי הרוח; עישן סמים; עבודה באינטנסיביות רבה, שעות עבודה רבות מאד; בעיות תקשורת עם אשתו ועם מעסיקיו. אייל ניסה להיות מעורב בגידול הילדים, אך הייתה לו תחושת תסכול גדולה ותחושת כישלון כאבא. פעמים רבות לאייל יש התפרצויות כעס מוגזמות. לזוגיות נשאר לו מעט זמן, דקלה יכלה להסתפק בזמן המוקצב הזה, אך לאייל הייתה נטייה להיעלם. בכל פעם ללא הכנה מוקדמת, הוא היה נעלם בעקבות פרויקט חדש, רעיון חדש, או גירוי חזק יותר.
זו תמונת המצב בזוגיות של אייל ודקלה אשר מאפיינת את מרבית הזוגות שאחד מהם, או שניהם בעלי הפרעות קשב וריכוז. אצל בוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז, קיימת לעיתים נטייה להיות מעורבים בפעולות פיסיות מאתגרות ומסוכנות כולל הימורים; קשיים במיניות – אנשים רבים בעלי הפרעות קשב וריכוז מתלוננים על קושי כל שהוא גם בזה. חלקם מעידים על חוסר יכולתם להתרכז בעת המעשה המיני, אחרים מדווחים על צורך מיני מוגבר עד כמעט עיסוק אובססיבי במין.
אצל זוגות אשר אחד או שניהם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, החיים עלולים להתנדנד כמטוטלת מיום ליום. כאשר ההפרעה מהווה מקור למתחים ולקשיים בין בני הזוג.

פרופ' האלוול ופרופ' רייטי, (ביה"ס לרפואה, הארווארד) התוו את הסכימה הבאה להבנת מערכת הקשרים בין בני זוג שאחד מהם סובל מן ההפרעה:
מעגל הכשל  בזוגיות–
תסמיני ההפרעה ( קשב, שכחה, חוסר ארגון, הסחת דעת, כעס וגרימת תחושות כעס לבן הזוג) –  מובילים לכך ש –  בן הזוג ממעיט בערך האחר הסובל מהפרעה  מוביל לכך ש – הסובל מההפרעה מתנתק,  דבר הגורם ל –  תגובות של כעס הנובעות מהציפיות הלא ממומשות ומהאכזבה של בן הזוג שאיננו בעל הפרעות קשב , המציפים את – תסמיני ההפרעה…. הגורמים ל….. וחו"ח….

ברוב המקרים האימון מתמקד רק באחד מבני הזוג ואיננו אימון זוגי. בתהליך האימון הלקוח לומד על המאפיינים של ההפרעה המנהלים את חיו; לומד לזהות אסטרטגיות יעילות ביחסי הזוגיות, שבהן הוא משתמש באופן אינטואיטיבי ואימוצן כאסטרטגיות להתנהגות במקומות בהם שולטת ההפרעה; הלקוח לומד על האמונות והתפיסות שלו הקשורות בחיי זוגיות, מזהה את הפערים בין אמונותיו וערכיו להתנהגותו ומזהה את הפערים באמונות ובערכים בינו לבין בן זוגו. זיהוי הפערים והבנתם מאפשרים למאומן לזהות פתחים לתקשורת ודיאלוג עם בן זוגו; מעגל הכשל בזוגיות (עפ"י האלוול ורייטי) גורם לפרשנויות שגויות כאשר כל אחד מבני הזוג מפרש את המניעים להתנהגותו של האחר. האימון מאפשר  תהליך של למידה על הרחבת הפרשנויות וזיהוי מניעים נוספים המפחיתים את ההאשמות והכעסים אחד כלפי השני.
בהכללה, האימון מאפשר פיתוח מודעות ורכישת וכלים להפיכת הספינה הנקראת זוגיות, למקום המנווט על ידי צוות.

הנחות יסוד של גישת האימון : בכל אדם בריא נפשית יש את היכולות לבחור את חייו, להשפיע על המציאות בה הוא חי, למצות את הפוטנציאל, להצליח ולחיות חיים מאוזנים. למרות ההפרעה, גם לאנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז יש יכולת לבחור את התייחסותם לבעיותיהם ולבחור את דרכי הפעולה – כאן טמון כוחו של האימון.