ההתארגנות בבוקר סיוט? כמה טיפים להורים

הורים רבים מתמודדים עם קשיים של ילדיהם להתארגן בבוקר. הילדים לא מצליחים להתעורר, לא מצליחים לצאת מהמיטה, מתנגדים להתלבש ולהתארגן והמריבות בבוקר הופכות לסיוט יומיומי שכל הבית חווה, כשהם מתחילים להתלבש, הם נתקלים בצעצוע ובמקום להתארגן, הם מתחילים לשחק בו. מתנהלות מריבות בין הילדים להוריהם, מריבות בין האחים וגם מתח גדול בין ההורים. חוסר האונים שמרגישים ההורים נוכח המצב הקיים משתקף באופן הביטוי שלהם אל מול הילדים וכן בדרכי ההתמודדות שלהם.

אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, זהו קושי בתפקודים הניהוליים של הילד והסיבה לכל העיכובים ולחוסר העמידה בזמנים נובעת מבעיה נוירולוגית. ההתנהגות איננה נשלטת על ידי הילד, כלומר הוא לא עושה את זה בכוונה ולכן אין טעם לכעוס או להעניש. כעס וענישה אינם פותרים את הבעיה, אלא יוצרים מצב של תסכול, מתח בבית וצעקות על הבוקר.

אין זה אומר שלכל ילד שמתקשה להתארגן בבוקר יש הפרעת קשב וריכוז. יכולות להיות סיבות נוספות או אחרות לקשיים האלה, שקשורות לכעס על ההורים, קשיים במעברים, הפרעה מרדנית ODD  ועוד (אבחנה מבדלת). ללא קשר לסיבה, יש להתמודד עם הבעיה באותה צורה.

כלים להתמודדות:

1. כאשר הילד מתארגן בבוקר, נסו לשקף לו את ההצלחות: קם מהמיטה, צחצח שיניים, התלבש וכו', ואל תתמקדו בכישלונות (אם לא עשה משהו). נסו לתת לו חיזוקים חיוביים על כל דבר קטן שהוא עושה, להגיד לו כל הכבוד גם על עצם זה שהוא קם מהמיטה.

2. מומלץ ליצר סדר יום קבוע, שעת שינה קבועה, העבירו חלק ממטלות הבוקר לערב. למשל, סדרו את התיק לפני השינה, הכינו את הבגדים לבוקר על הכיסא – כך יישארו לו פחות מטלות לבוקר.

3. וודאו שהילד ישן מספיק שעות, שאינו הולך לישון מאוחר מדי ולכן הוא עייף מדי בבוקר.

4. הכינו טבלה של מטלות הבקר עם איורים או תמונות (או רשימה כתובה, כשמדובר בילד גדול יותר) ותלו על הארון בחדרו של הילד. רצוי להכין את הטבלה יחד עם הילד וכך להפוך את זה למשהו כיפי. אחרי כל מטלה שבוצעה הוא יסמן V או ידביק מדבקה קטנה. זה בעצם מייצר ברית בין ההורה והילד כנגד הרשימה ואז הרשימה היא האויב ולא ההורה. (דוגמא לטבלה ולציורים בהמשך)

5. אפשר גם להפוך את ההתארגנות למשחק כיפי, למשל, תחרות בניכם לבין הילד מי לובש את המכנסיים מהר יותר, וכמובן לתת לו לנצח ולמחוא לו כפיים.

6. לתת פרס על התארגנות מהירה, למשל לראות תכנית טלוויזיה אהובה כשהוא מסיים להתארגן, ועד שהוא לא מסיים אסור להדליק את הטלוויזיה. כך הוא ירצה להספיק לראות יותר וינסה להיות יותר מהיר.

אם כל אלה לא עזרו, והילד עדיין מתקשה להתארגן, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי כדי לבחון את הסיבה לקושי ולתת כלים יותר אפקטיביים.

אימון זוגי או הדרכת הורים יכולים לעזור עם הקשיים להתמודד עם הילדים בבית. כאשר מגיעים אלי זוגות שאינם מצליחים להתמודד עם ילדיהם אני לומדת להכיר את ההתנהלות בבית, את צורת הדיבור של ההורים אל הילדים, את הבעיות המשפחתיות, ומתאימה את שיטת הטיפול לכל זוג באופן ספציפי.

טבלת התארגנות בבוקר - מאויירת

טבלת התארגנות בבוקר – מאויירת

 

טבלת סדר הפעולות בבוקר

טבלת סדר הפעולות בבוקר