אימון אישי לספורטאים

מאת: ד"ר זיוה שגיא

ספורטאים עם הפרעות קשב וריכוזמדוע צעיר, שהיה כדורגלן מבטיח, התמכר לסמים? איך קורה ששחקן כדורסל מחונן מוצא את עצמו יושב על הספסל בגלל התפרצויות זעם? מה הסיבה שטניסאית מבטיחה פרשה מהטניס רגע לפני תהילה בינלאומית?

מאמן של אחד הספורטאים המובילים בישראל סיפר שהספורטאי שלו איננו מגיע בזמן לאימונים, משתעמם מהר וכתוצאה מזה מסרב לבצע תרגילים, התגובות שלו במשחקים מאד אימפולסיביות ולכן הוא מפסיד נקודות רבות ומפסיד במשחקים. במשחק עצמו בכל פעם שהוא עושה מהלך שגוי הוא מגיב בתגובות לא הולמות ואף בשל כך הוא מפסיד נקודות. הספורטאי הזה יכול היה להגיע להישגים גבוהים בהרבה מהישגיו הנוכחיים אם היה מטפל בקשים הללו המנהלים אותו.

זוהי דוגמה אחת לקשיים אצל ספורטאים. קשיים נוספים העלולים לפגוע בתפקוד הספורטאי ובהישגיו: התפרצויות כעס, סף תסכול נמוך הגורם לפרישה מוקדמת, התמכרות לסמים ו/או אלכוהול, חוסר ריכוז באימונים ובמשחקים, איחורים לאימונים ולמשחקים, קשיים בהתארגנות ושכחה של ציוד מתאים לאימונים ולמשחקים, קשיים בעבודת צוות ובתפקוד קבוצתי (בשפה העממית הם נקראים אגואיסטים).

חוסר גמישות ונוקשות המתבטאות בקושי להתמודד עם שינויים היוצרים לחץ וחרדה, כעסים, פחדים לקראת העתיד לבוא, וקושי להתמודד עם המצב. תפיסה חשיבתית נוקשה רואה רק פתרון אחד אפשרי לכל מצב; נטייה למצבי רוח והתמקדות בחצי הכוס הריק במציאות; צורך להיות צודקים בכל מצב.

דימוי עצמי נמוך הגורם לכך שהספורטאים תופסים כישלון כעדות לכך שהם בלתי כשירים ובעלי ערך נמוך לעומת אחרים. הם מאופיינים במחשבות שליליות, בתחושה של חוסר שליטה בחיים ומתמקדים בדאגה אובססיבית, בחוסר תקווה וחוסר אונים.

קושי להתמודד עם הצלחה. אנשים רבים, וביניהם גם ספורטאים, המצויים במצב של הצלחה מטאורית ההופכת אותם "לכוכבים" מתקשים להכיל את ההצלחה הזו ונכנסים כתוצאה מכך לדיכאון ולירידה בתפקוד עד כדי התמכרויות לסמים, לאלכוהול לסמלי סטטוס ועוד.

כל הקשיים הללו מתעצמים כאשר לספורטאים יש הפרעות קשב וריכוז. כמו כן הפרעת הקשב מתאפיינת בקשיים ייחודיים לה:

אימפולסיביות – חוסר בשליטה ובמשמעת עצמית; אנשים עם הפרעות קשב פועלים לפני שחושבים; מתקשים לחשוב על ההשלכות של מעשיהם; סובלנות נמוכה למצבי תסכול המלווה גם בהתפרצויות כעס; תלונות חוזרות ונשנות על מאמנים, המובילות לכעסים ולעיתים להתנהגויות אגרסיביות ולקושי להשתלב בקבוצה חדשה.

העיסוק בספורט מאופיין בעמימות, בהתמודדות עם שינויים רבים מאד ובמצבי חיים המחייבים גמישות ופתיחות; באינטראקציות חברתיות רבות המחייבות תקשורת בין אישית תקינה.

חוסר סדר וארגון והסחת הדעת – נוטים לאבד דברים; שוכחים היכן הניחו חפצים; שוכחים להגיע לפגישות חשובות; מתקשים לסיים מטלות; מיומנויות לקויות של ניהול זמן ומתקשים לבצע משימות באופן עקבי ורציף; שוכחים הוראות, גם אם ההוראה ניתנה כדקה קודם לכן.

קשיים אלו עלולים להיות לרועץ לספורטאים ולקבוצות שלהם. בנוסף לכך, בשל הדימוי העצמי הנמוך מתקשים בהתמדה; עלולים לנטות לדיכאון, מצבי רוח קיצוניים וייאוש. ונטיות אלו יכולות להיות הרסניות לקריירה שלהם עצמם ולתפקוד הקבוצה.

אימון אישי ייחודי לספורטאים עובד על כל הקשיים המאופיינים להם, מלמד אסטרטגיות לניהול הלקות ועקיפתה. מלמד התמקדות בהצלחה והעצמתה. האימון נותן לספורטאים כלים ייחודיים להתמודדות עם הכעס, מלמד אותם לנתב את הכעס למקומות פרודוקטיביים ולהשתמש בכעס לשיפור המוטיבציה ולא להורדתה. אימון אישי ממוקד תורם לספורטאי, מאפשר לו להתנהל בצורה יעילה ואפקטיבית יותר וכפועל יוצא תורם לקבוצתו, למאמנים ולכל הסביבה המשפחתית והחברתית שלו. מטרת האימון האישי היא להיפטר מתחושת חוסר הודאות ולתת לספורטאי את שליטה על מכלול תפקודיו.